Symboly života - Ich duchovná sila a význam
Všetci máme rôzne definície života, ale jeho univerzálnym významom je existencia akejkoľvek živej bytosti. Život je to, čo máme všetci spoločné, rovnako aj smrť. Od nepamäti ľudia používali rôzne symboly, slová a znaky na vyjadrenie pojmu života.
V nasledujúcom článku sa dočítate:
- Tajomstvá a významy symbolov
- Strom života - znamenie prepojenia a rastu
- Nekonečno - viac než len symbol
- Hamsa - symbol ochrany a sily
- Symbol Anch - staroveký egyptský kríž života
- Pentagram - symbol magických síl a ochrany
- Kríž - symbol nádeje a viery
- Budha - symbol budhizmu a osoba v jednom
- Lotosový kvet a Kvet života - symbol čistoty a znovuzrodenia
- Jing a Jang symbol - harmónia duality a rovnováhy
- Význam symbolu Óm - symbol večného zvuku
1. Tajomstvá a významy symbolov
Spomedzi obrovského množstva symbolov, ktoré prenikajú do našich kultúr, majú symboly života osobitné miesto. Tieto mocné emblémy predstavujú podstatu existencie a mnohé aspekty životnej cesty. Nachádzajú sa na celom svete v umení, literatúre, architektúre a duchovných praktikách, ktoré odrážajú naše spoločné ľudské skúsenosti a túžby. Skúmaním týchto symbolov môžeme lepšie pochopiť naše miesto vo svete a naše spojenie so životnými cyklami, ktoré nás obklopujú. Tieto symboly pripomínajú krásu, tajomstvo a odolnosť života a poskytujú človeku poznanie, inšpiráciu a útechu v časoch neistoty.
Od nepamäti ľudia používali symboly na zobrazenie každej významnej udalosti v živote. Čo však môže byť v živote dôležitejšie ako život sám? Ľudia počas histórie, bez ohľadu na kultúru alebo náboženstvo, prijímali a uznávali dôležité znaky a symboly, ktoré reprezentujú život.
2. Strom života - znamenie prepojenia a rastu
Mocný, posvätný, nadmieru múdry a tiež je aj bránou do iného sveta. Darovanie života, svätyne či symbol znovuzrodenia. Strom života je jedným z dôležitých symbolov života pre ľudstvo, ktoré verí jeho magickej sile.
Kelti v staroveku verili, že stromy majú niekoľko síl a sú zdrojom všetkého života. Symbol Stromu života sa zachoval po mnoho storočí. Hovorí sa, že predstavuje rovnováhu a harmóniu vo všetkých svetoch, spája nebo, zem a podsvetie.
Ilustráciu stromu života. Zdroj: DUBLEZ
Vetvy predstavujú hľadanie učenia a vedomostí v živote. Kmeň symbolizuje silu a jednotu rodiny, jeho kvety a plody ukazujú obnovený rast a večný život. Hlboké korene v základe predstavujú siahanie hlboko do podsvetia. Stromy boli a aj sú považované za symboly dlhovekosti, znovuzrodenia a obnovy, sily a múdrosti a verilo sa, že sú reinkarnovanými našimi predkami.
Tieto symboly sú taktiež veľmi obľúbené u našich zákazníkov v podobe krásnej drevenej 3D dekorácie na stenu:
V strede každej novej osady by boli vysadené stromy, ktoré by poskytovali životne dôležité zdroje ako jedlo, prístrešie a miesto stretnutia pre obrady.
Predpokladá sa, že Kelti si uctievali päť posvätných stromov, z ktorých najmocnejší bol dub, ktorý predstavoval stred sveta, a najmocnejšia brána do podsvetia.
Pohanská viera v silu stromov pretrváva až do dnešného dňa. Napríklad také Írsko je posiate „rozprávkovými stromami“, ktoré sú zdobené medailami, stuhami a odkazmi od ľudí, ktorí hľadajú poznanie, zdravie či prosperitu.
Napokon, Strom života môže tiež symbolizovať štyri elementy, ktorými sú vzduch, voda, vietor a zem, ktoré sú nevyhnutné pre život.
Význam stromov života naprieč všetkými kultúrami sme rozobrali v samostatnom článku Čo je Strom života - všetko, čo potrebujete vedieť o jeho význame a symbolike.
3. Nekonečno - viac než len symbol
Symbol nekonečna, nazývaný aj symbol večnosti alebo symbol navždy. Ležatá osmička, ktorú spájame s nekonečnom, bola vytvorená vo svete matematiky. V roku 1655 sa matematik John Wallis rozhodol použiť ležatú osmičku ako reprezentáciu nekonečna. Špekuluje sa, že nápad dostal z rímskej číslice 1 000, CIƆ, ktorá vyzerá podobne ako symbol nekonečna. Táto číslica môže tiež znamenať „veľa“.
Symbol nekonečno. Ilustrácia prepája matematické vyjadrenie symbolu s nekonečným tokom vesmíru. Zdroj: DUBLEZ
Ďalšie interpretácie symbolu nekonečna:
- Znázornenie Ouroboros: Kruhový tvar dvoch komponentov, ktorý tvoria symbol nekonečna, pripisujú niektorí mystici ouroborosovi, hadovi, ktorý je znázornený ako požierajúci svoj vlastný chvost, a preto vytvára kruh.
- Harmónia a rovnováha: Dva kruhy, ktoré sa spájajú a zjednocujú sa tiež predstavujú ako dve protichodné osoby alebo sily, ktoré sa stretávajú v harmónii a rovnováhe. Dá sa interpretovať aj ako prepojenosť medzi všetkými vecami.
- Regenerácia: Na duchovnej a metafyzickej úrovni môže symbol nekonečna niesť význam regenerácie a večného života po smrti. Môže odkazovať na bezhraničnú a neobmedzenú schopnosť Boha a Božstva a na večnú lásku.
- Energia kundalini: V hinduizme môže symbol nekonečna zobrazovať energiu kundaliní, ktorá je zvyčajne znázornená ako stočený had na spodnej časti chrbtice. Tiež môže predstavovať dualitu a zjednocujúcu povahu muža a ženy.
- Kresťanský Boh: Pre kresťanov môže symbol nekonečna označovať Boha, ktorý je svojou povahou večný. Môže to byť aj odraz večných sľubov, ktoré Boh dal svojmu ľudu.
- Večnosť vesmíru: Praktikanti jógy vidia symbol nekonečna ako symbol, ktorý naznačuje neustálu existenciu vesmíru. Neexistuje začiatok ani koniec, len nekonečný cyklus ničenia a stvorenia. Všetko vo vesmíre je v neustálom pohybe. Existuje jednota, ktorú máme s vesmírom, a hoci sme jednotlivci, máme medzi sebou aj neprerušené spojenie.
- Povaha energie: Symbol nekonečna si môžete všimnúť aj na niektorých tarotových kartách, kde označuje neobmedzenú povahu energie a nekonečnú výmenu medzi hmotou a energiou. Dá sa to interpretovať aj ako nekonečná esencia našich myšlienok alebo duchov.
My v DUBLEZ sme skombinovali symbol nekonečna s láskou a vznikli nádherné dekorácie na stenu :)
4. Hamsa - symbol ochrany a sily
Hamsa je staroveký amulet z Blízkeho východu symbolizujúci Božiu ruku. Vo všetkých vierach je to ochranný znak a prináša svojmu majiteľovi šťastie a zdravie.
Hamsa ruka je známa pod mnohými menami - hamsa, hamsa ruka, hamesh, hamesh hand, khamsa a chamsa. Nazýva sa aj Ruka Miriam, pomenovaná po Mojžišovej a Áronovej sestre. Existujú dva hlavné štýly ruky hamsa: najobľúbenejšia je štylizovaná ruka hamsa s dvoma symetrickými palcami, ale existujú aj ruky hamsa, ktoré nie sú symetrické a majú tvar skutočných rúk.
Ruka Hamsa, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Každá ruka hamsa sa môže nosiť s prstami smerujúcimi nahor alebo nadol a verí sa, že obe ponúkajú svojmu majiteľovi šťastie, mier a prosperitu, ako aj ochranu.
Hoci ruka hamsa bola symbolická v islame a judaizme po stáročia, archeologické vykopávky na Blízkom východe poskytujú dôkaz, že hamsa je staršia ako tieto náboženstvá. Pochádza od Feničanov a používala sa ako ochranný symbol pre starú bohyňu Blízkeho východu. Ruka hamsa bola vždy spojená so ženskou entitou, ktorá ponúka ochranu pred zlom a nešťastím.
Symbol ruky Hamsa v podobe drevenej dekorácie na stenu z DUBLEZ:
Slovo "hamsa" alebo "hamesh" znamená päť. Na ruke hamsa je päť číslic, ale číslo päť má v židovských a islamských tradíciách ďalší symbolický význam. Päť (hebrejsky hameš) predstavuje päť kníh Tóry pre Židov. Symbolizuje tiež piate písmeno hebrejskej abecedy „Heh“, ktoré predstavuje jedno z Božích svätých mien. Symbolizuje päť pilierov islamu pre sunnitov a päť ľudí v plášti pre šiitov.
V židovskom náboženstve židovská ruka hamsa tiež symbolizuje ruku Boha. V islamskej viere ruka hamsa symbolizuje ruku Fatimy, dcéry proroka Mohameda.
Mnoho Židov verí, že päť prstov ruky hamsa pripomína svojmu nositeľovi, aby používal svojich päť zmyslov na chválu Boha. Hamsa ruky často obsahujú symbol oka, čo je silný talizman proti “zlému oku”, takzvane, proti urieknutiu.
Ruka Hamsa s okom v dlani, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
5. Symbol Anch - staroveký egyptský kríž života
Symbol anch, niekedy označovaný ako ankh, egyptský kľúč života alebo kľúč od Nílu, predstavuje večný život v starovekom Egypte. O anch, ktorý vytvorili Afričania dávno pred Egypťanmi sa hovorí, že je prvým – pôvodným krížom.
Tento egyptský znak života je často zobrazovaný v rukách významných egyptských osobností, ako sú faraóni a králi, čím sa zachováva ich nesmrteľnosť. Okrem toho je bežne zobrazovaný v chrámoch a v rukách veľkých egyptských bohov, ako sú Osiris, Isis a Ra. Mohlo by to mať aj fyzikálnejšiu konotáciu - anch môže predstavovať vodu, vzduch a slnko, ktoré mali poskytnúť a zachovať život v starovekej egyptskej kultúre.
Egyptský symbol Anch, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Okrem toho sa ankhovia tradične umiestňovali do sarkofágov, aby sa zabezpečil život po smrti. Zatiaľ čo ankh je všeobecne známy hieroglyf, jeho pôvod je trochu nejasný. Pretože ankh vykazuje podobnosť s Uzlom Isis, niektorí špekulujú, že ankh a uzol Isis predstavujú to isté: zložitý luk. Iné teórie tvrdia, že ankh by mohol znamenať súdržnosť neba a zeme či prepojenie mužských a ženských symbolov.
6. Pentagram - symbol magických síl a ochrany
Pentagram je päťcípa hviezda, ktorá sa po stáročia používa ako náboženský symbol. Slovo „pentagram“ pochádza z gréckeho slova „pentagrammon“, čo znamená „päť riadkov“. Pentagram známy aj ako „Pentagram“, „Dávidova hviezda“, „Šalamúnova pečať“ alebo „Koza Mendes“.
Pentagram, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Pentagram sa často používa na znázornenie piatich prvkov prírody: Zem, Vzduch, Oheň, Voda a Duch. Môže tiež reprezentovať päť bodov ľudského tela: myseľ, telo, srdce, dušu a ducha. Niektorí ľudia veria, že pentagram je symbolom šťastia a ochrany.
Pentagram vyobrazujúci 5 prírodných elementov, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Pentagram vyobrazujúci 5 častí ľudského teľa, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Pentagram sa často používa ako symbol okultizmu, čarodejníctva a satanizmu. Niektorí ľudia veria, že pentagram je symbolom zla a môže byť použitý na privolanie démonických duchov.
Pentagram je päťcípa hviezda a je jedným z najznámejších symbolov na svete. Po stáročia ho používajú mnohé kultúry a náboženstvá. Pentagram má rôzne významy, no najčastejšie sa spája s prvkom zeme a ochranou jeho používateľa.
7. Kríž - symbol nádeje a viery
Pôvodne bol symbol kríža niečím, čoho sa ľudia báli a považovali to za urážlivé. Rimania vešali zločincov na kríže a nechali ich tam zomierať pomalou a bolestivou smrťou. V tom čase to bola jedna z najhanebnejších úmrtí, akú mohol človek utrpieť. Vtedy bol kríž symbol zločincov a nepriateľov Rímskej ríše. Ale keď sa objavil Ježiš a sním jeho ukrižovanie, kríž sa stal niečím iným.
Ježišova obeta prináša veriacim ľuďom nádej. Jeho smrťou a vzkriesením môžu byť spojení s Nebeským Otcom.
Dnes je prázdny kríž pripomienkou toho, čo pre ľudí urobil Ježiš Kristus. Útecha, ktorú kríž prináša, je evidentná v rôznych kresťanských kultúrach od keltského kríža, gréckeho kríža a latinského kríža.
Holý drevený kríž, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Aj keď kríž a krucifix môžu vyzerať podobne, existuje medzi nimi niekoľko kľúčových rozdielov. Po prvé, kríž zobrazuje Ježiša, keď je na kríži, a prázdny kríž nie. Obaja majú tiež rôzne významy.
Holý kríž - Tento symbol predstavuje vieru ako celok, ako aj oddanosť Ježišovi a jeho učeniu. Kríž je obľúbený medzi protestantskými cirkvami a existuje už veľmi dlho.
Krucifix - Tento symbol má predstavovať Ježišovo utrpenie a je bežnejšie uprednostňovaný katolíckou cirkvou. Krucifixy tiež získali popularitu niekedy v 10. storočí, čím sa stal “modernejším” symbolom ako holý kríž.
Symbol krížu si môžete zakúpiť ako modernú dekoráciu na stenu z dielne DUBLEZ:
8. Budha - symbol budhizmu a osoba v jednom
Budhizmus je plný symbolov. Hoci Budha žil v 6. storočí pred Kristom, podľa tradície sa sochy Budhu a budhistické symboly v Indii objavili až okolo 3. storočia pred Kristom. Odvtedy tieto symboly reprezentovali určité aspekty Budhu a vyjadrovali základné princípy budhizmu. Ako sa budhizmus šíril do iných krajín, rôzne budhistické tradície odovzdávali svoje učenie pomocou rôznych symbolov, o ktorých sa predpokladá, že sú kľúčom k prežitiu budhizmu.
Tieto symboly môžu vyvolať vnútorný pokoj a spokojnosť alebo prebúdzať hlbšie stavy mysle v tých, ktorí ich vidia. Každý symbol je jedinečný a má iný význam alebo vyjadruje iné posolstvo. Môže nás to inšpirovať k dosiahnutiu našich najväčších túžob, hodnôt a potenciálu.
Vyobrazenie Buddhy v podobe 3D dreveného, gravírovaného obrazu na stenu z DUBLEZ
Buddha nie je meno, ale titul. Je to sanskrtské slovo, ktoré znamená „človek, ktorý je hore“. Jednoducho povedané, budhizmus učí, že všetci žijeme v hmle ilúzií vytvorených mylným vnímaním a „nečistotami“ – nenávisťou, chamtivosťou, nevedomosťou. Budha je ten, kto je oslobodený od hmly. Hovorí sa, že keď buddha zomrie, nie je znovuzrodený, ale prechádza do pokoja Nirvány, čo nie je „nebo“, ale premenený stav existencie.
Väčšinou, keď niekto povie “Budha”, je to v súvislosti s historickou osobou, ktorá založila budhizmus. Bol to muž pôvodne menom Siddhartha Gautama, ktorý žil na území dnešnej severnej Indie a Nepálu asi pred dvadsiatimi piatimi storočiami.
Keď Budha dosiahol osvietenie, uvedomil si aj niečo iné: že to, čo vnímal, bolo tak ďaleko od bežnej skúsenosti, že sa to nedalo úplne vysvetliť. Takže namiesto toho, aby učil ľudí, čomu majú veriť, naučil ich, aby si sami uvedomili osvietenie.
9. Lotosový kvet a Kvet života - symbol čistoty a znovuzrodenia
Význam lotosového kvetu sa líši od kultúry ku kultúre. Vo všeobecnosti však lotos bežne slúži ako posvätný symbol pre čistotu, znovuzrodenie a silu. Keďže lotosy vyrastajú z blata bez škvŕn, často sa na ne pozerá ako na symbol čistoty. Keďže sa každý večer vracajú do kalnej vody a rozkvitajú na prelome dňa, lotosové kvety sú tiež symbolom sily, odolnosti a znovuzrodenia. Ďalším významom lotosového kvetu je transcendencia: lotos predstavuje presah ľudského ducha nad svetskú hmotu, pretože kvitne z podsvetia do svetla.
Lotosový kvet, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Lotosovému kvetu sa venujeme do hĺbky v samostatnom článku "Univerzálny symbol šťastia - lotosový kvet". Článok je detailne rozpracovaný a odporúčame ho prečíťať každému, koho tento symbol zaujíma.
Kvet života je jedným z najuznávanejších symbolov v starovekom a modernom svete. Posvätný geometrický vzor pozostáva z 19 pretínajúcich sa kruhov rozmiestnených rovnomerne od seba, ktoré odhaľujú zložitý vzor prekrývajúcich sa symetrických kvetov.
Výrazný vizuál má reprezentovať stvorenie, posvätné mužské a božské ženstvo a cykly života, smrti a znovuzrodenia. Niektorí veria, že Kvet života je tiež kľúčom, ktorý môže odomknúť skryté poznanie času a priestoru v jeho štruktúrach podobných okvetným lístkom.
Kvet života nakreslený do piesku, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Kvet života je svojou pravideľnosťou zaraďovaná medzi mandaly. Ak vás zaujíma tajomnosť a význam mandál, odporúčame si prečítať detailne vypracovaný odborný článok z našej tvorby "Čo znamená mandala? Jej význam a pôvod"
Lotosový kveť či kvet života majú nielen krásny význam, no sú aj vkusné a moderné dekorácie do domácnosti. u nás v DUBLEZ sú veľmi obľúbenými motívmi.
10. Jing a Jang symbol - harmónia duality a rovnováhy
Princíp znaku Jin a Jang sa nachádza v čínskej „Knihe premien“ (Yijing). Primárnym náboženským alebo filozofickým kontextom je taoizmus. Základná myšlienka princípu jing a jang je celkom jednoduchá: všetko na svete má svoj nevyhnutný opačný pól.
Podľa filozofie jin-jang sa vždy striedajú dve protichodné sily: po vysokej fáze nasleduje nízka, po pohybe nasleduje odpočinok a tak ďalej. Určite to poznáte zo svojho každodenného života; v niektorých dňoch sa totiž cítite lepšie, inokedy máte málo energie a máte zlú náladu.
Symbol Jing a Jang, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Keď si predstavíte jing a jang, zvyčajne sa vám vybaví malý, okrúhly, čiernobiely symbol. Tento symbol, v čínštine Taijitu, však v skutočnosti neznamená jing a jang ako celok, ale iba stelesňuje individuálnu rovnováhu síl. Čierna oblasť (jing) znamená temnotu, pokoj, pasívne prijímanie, ženský a mäkký. Biela (jangová) na druhej strane symbolizuje slnko alebo jas, teplo, aktívne darovanie a mužnosť.
My v DUBLEZ sme veľkí fanúšikovia symoblu Jing a Jang, a preto je ho možné si zakúpiť u nás v podobe 3D drevenej dekorácie na stenu:
11. Význam symbolu Óm - symbol večného zvuku
Óm (ohm alebo aj aum) je základom hinduizmu a je považovaný za úplne prvý zvuk vesmíru. Pred zvukom “óm” vraj nebolo nič. Je to v podstate všetko a zahŕňa celý vesmír spojený do jediného zvuku. Predstavuje spojenie mysle, tela a ducha. Óm má tiež väzby na budhizmus, kde odkazuje na súcit a spojenie.
Symbol Óm, ilustrácia. Zdroj: DUBLEZ
Pokiaľ ide o fyzický symbol Óm, jeho rôzne krivky a čiary predstavujú päť stavov vedomia:
- Ľavá spodná krivka predstavuje vedomý, bdelý stav bytia.
- Ľavá horná krivka je stav bezvedomia.
- Pravá spodná krivka je snový stav – stav medzi bdelosťou a bezvedomím.
- Polkruh v hornej časti je stav Maya - „ilúzia“; najväčšia prekážka duchovného
- Bodka v hornej časti predstavuje absolútny stav. Je to najvyšší stav vedomia; konečný stav duchovnej blaženosti, keď môžete len byť.
Ohm ako drevená dekorácia z dielne DUBLEZ? Za nás jednoznačne áno.