Valentínske darčeky od DUBLEZ

Prekvapte svoju polovičku originálnou drevenou kľúčenkou, dekoráciou alebo obrazom lásky! 

Retro štýl bývania - Pestrofarebný nádych minulosti
Bývanie

Retro štýl bývania - Pestrofarebný nádych minulosti

Chcete si zariadiť váš dom či byt v retro štýle, no neviete si rady? Poradíme vám, aký nábytok vo vašom interiéri nesmie chýbať, ako správne kombinovať farby či doplnky a ponúkneme zopár dekorácií, ktoré vás prenesú späť v čase.

Koncom 20. storočia sa ľudia starého nábytku hromadne zbavovali, no dnes je opäť vyhľadávaný v našich domácnostiach. Ak by ste si chceli retro kúsok zaobstarať, ale nemáte vzťah k opotrebovaným starožitnostiam, tak sedačky, lustre a dokonca aj elektrospotrebiče v retro štýle si môžete zakúpiť v obchodoch s nábytkom či elektrotechnikou.

Čo sa dozviete v článku:

  1. Charakteristika retro štýlu
  2. História retro štýlu
  3. Rozdiel medzi vintage a retro
  4. Retro štýl v interiéri
  5. Retro dekorácie a obrazy na stenu
  6. Zariaďovanie miestností v retro štýle

1. Charakteristika retro štýlu

Nie je to tak dávno, čo sa niektoré domácnosti zbavovali socialistického vybavenia panelákových bytov a renovovali svoje príbytky v modernejšom duchu. Ani to však nebola záruka nadčasového dizajnu. Zatiaľ, čo niektoré módne vymoženosti ostanú len výstrelkami, iné sa opakovane vracajú. A tak je v ponuke opäť množstvo sedacích súprav na drevených nožičkách, v kúpeľňových štúdiách je široká ponuka obkladačiek s retro vzormi a mnohé spoločnosti s elektronikou zaraďujú do svojej ponuky „oldschool” typy kuchynských pomocníkov, ako sú chladničky, hriankovače či kávovary. S trochou citu, štýlu a hravosti vedia aj vďaka pár prvkom vzniknúť veľmi zaujímavé a originálne interiéry, ktoré v sebe nesú pozostatky hravého retro štýlu.

Prívlastky slova retro sú napríklad minulý či zaniknutý a ak by ste chceli váš nábytok nazvať týmto slovom, mal by mať aspoň 15 až 20 rokov. Najčastejšie sa však retro vzťahuje k historickému obdobiu v rozmedzí 50. až 80. rokov minulého storočia. V Československu ste sa mohli stretnúť aj s názvom bruselský štýl a jeho názov je odvodený od neuveriteľného úspechu, ktorý zaznamenala účasť Československa na EXPO 58 v Bruseli.

Medzi tradičné materiály retro štýlu, patrili okrem klasického prírodného dreva takisto mosadz, liatina a vtedajšie syntetické materiály, medzi ktoré patril umakart, vinyl i chróm. Dôležitú úlohu hrali sýte a žiarivé farby, odvážne vzory a motívy, ktoré figurovali nielen na nábytku, ale aj na vankúšoch či tapetách.

Hlavné znaky retro štýlu:

  • Sýte, pastelové farby - Ak sa chcete o kombináciach farieb dozvedieť viac, kliknite sem.


Zdroj: pufikhomes.com

  • Výrazné geometrické a kvetinové vzory - V prípade umenia je v rámci retro štýlu jednoznačne populárny kubizmus, kde je najznámejší predstaviteľ určite Pablo Pissaco.


Tip na dekoráciu v retro štýle - Drevený abstraktný obraz na stenu - Geometric 2

  • Oblé a elegantné tvary - Oblé stoly, rohy na nábytku, oblé tvary kobercov. 
  • Nábytok stojaci na drevených nôžkach - Sedacia súprava, kreslo alebo komoda. Pre retro štýl je nábytok na nožičkách charakteristický.
  • Otvorené policové systémy - Pre obývacie steny, komody alebo knižnice je charakteristické, že niektoré poličky nemajú dvierka. 


Zdroj: pufikhomes.com

  • Nízke stolíky a kreslá - Sú veľmi typické pre retro štýl. Konštrukcia drevená a potiahnutá väčšinou textíliou, pokojne aj sýtej farby.
  • Lakované drevo s vysokým leskom - Drevené povrchy nábytku v retro štýle zvyknú byť lakované s polomatným alebo lesklým lakom. 
  • Medzi tradičné materiály patria: drevo, plast, lamino, umakart, preglejka či koženka.
  • Dub svetlý, orech a čerešňa - Sa stanú tými pravými drevenými dekormi pri zariaďovaní interiéru v retro štýle bývania. 
  • Minimum detailov - Retro štýl je o praktickosti. Preto nábytok zvykne byť veľmi jednoduchý a hlavne funkčný.
  • Čisté tvary - Použité tvary alebo vzory v rámci tohto štýlu sa volia čisté a jednoduché. Preto sa retro štýl výborne kombinuje napríklad s minimalistickým. Čisté tvary vidieť v umení, ktoré je zvolené v obrazoch alebo voľbe nábytku.

2. História retro štýlu

Inšpiráciou pre retro štýl bolo obdobie, ktoré sa začínalo po 1. svetovej vojne. V tom čase sa menila kultúrno-spoločenská situácia, vznikali nové výtvarné, hudobné aj architektonické smery. Ľudia po tomto ťažkom období túžili po zmene a tiež po slobodnejšom živote. Prejavovalo sa to okrem iného aj v dizajne a tiež interiéroch. Dizajn stratil zo svojej vážnosti a okázalosti a začal obsahovať istú dávku hravosti.

Hravosť a sloboda sa prejavila napríklad v tvaroch nábytku, ale aj vo vzoroch a ornamentoch. Prevládali najmä geometrické, abstraktné a zjednodušené kvetinové vzory a tiež ich kombinácie. Z materiálov to bolo masívne drevo, dyhované drevo, syntetické materiály, sklo, koža, koženka, ale aj chrómované detaily. Pre toto obdobie boli charakteristické plagáty, ktoré sa používali ako dekorácia namiesto klasických obrazov. Mnohé dizajny z tohto obdobia sú veľmi nadčasovými kúskami, často majú jednoduché a čisté tvary s minimom detailov.

3. Rozdiel medzi vintage a retro štýlom

Tiež sa vám oveľa viac páči oblý tvar, nápaditá farebnosť a hravosť retro štýlu, kedy sa v bytovom interiéri vraciame o niekoľko desaťročí späť v čase? Retro štýl vás pri príchode do kuchyne privíta oblou chladničkou v trendy farbe, váš interiér doplní aj retro kanvica na čaj alebo kuchynský robot. Aj keď má všetko jednotný nádych a interiér vás prenáša o niekoľko desiatok rokov naspäť, stále sa jedná o úplne nové výrobky s najmodernejšou technológiou. Sú to novo vyrobené štýlové kúsky. Retro teda dokonale vonia novotou, či už sa jedná o nábytok či spotrebiče.

Osud dnešných strohých interiérov je jasný – za desať rokov nekompromisne vyjdú z módy. To sa o retro štýle povedať rozhodne nedá. Už teraz si tvoríte nadčasový interiér s dokonalým konceptom a jednotnou myšlienkou. Priestor, ktorý bude vyjadrovať vlastný názor dnes a aj za dvadsať rokov.

Ako sa vôbec líši retro od vintage? Na to je jednoduché vysvetlenievezmite si ako príklad obyčajnú stoličku v štýle šesťdesiatych rokov s klasickými oblými hranami. Keď budete túto stoličku zháňať v retro štýle, bude sa jednať o úplne nový výrobok, ktorý stolár zhotovil z nového dreva. Bude voňať čerstvým drevom a bude ošetrená čerstvým lakom s najmodernejším zdravotne nezávadným zložením. Oproti tomu vintage stolička zo šesťdesiatych rokov bola skutočne vyrobená pred niekoľkými desiatkami rokov a jej vôňa i stav zodpovedá veku daného dreva a použitého materiálu.

4. Retro štýl v interiéri

Pokiaľ plánujete rekonštrukciu svojho bytu v retro štýle, rozhodne zvoľte na zem parkety, ktoré sú nadčasovým kúskom a aj dnes ich oceňujú mnohí architekti. Parkety môžu byť lakované. Čo sa týka farebnosti stien, víťazmi sú jednoznačne horčicovo-žltá, svetlá zelená, červená, bledo-modrá a hnedá. Tieto farby by mali tvoriť základ pri výbere farebnej škály pre vaše steny. Zaujímavým tipom je aj farebná tapeta s geometrickými vzormi, ktorá by výborne vynikla v kombinácii s bielymi stenami.


Zdroj: pufikhomes.com

Pravidlo pri tomto štýle je, že perfektne ladia nové kombinácie so starými prvkami. Sedaciu súpravu však nepotrebujete sťahovať od babky. V ponuke je množstvo moderných kvalitných kúskov. Vynechať by ste však mali paletu farieb ako je šedá, čierna, biela či béžová. Odviažte sa a vyberte si horčicovo-žltú či petrolejovú. Doplňte ju výraznými dekoračnými vankúšmi alebo výrazným kreslom na drevených nožičkách. Medzi dôležité prvky retro domácnosti zaručene patrí pútavá komoda, oválny stolík a vhodne zvolené dekorácie. Starý písací stroj, klasický telefón alebo retro hodiny budú tou správnou voľbou. Moderná obývačka s retro prvkami je na svete.

Biela kuchyňa je prežitok a o slovo sa hlásia žiarivé a pútavé farby, nielen v prípade retro štýlu. Najviac charakteristickou je však červená retro kuchyňa. Vedeli ste, že červená farba podporuje okrem iného aj chuť do jedla? Pripomínajú to napríklad logá známych fast foodov či nápojov. Kuchynské linky môžu byť farebnosťou inšpirované minulými rokmi, avšak funkčnosťou a vybavenosťou sú už úplne na inej úrovni. Kvalitné materiály, množstvo úložného či praktického priestoru, samozatváracie skrinky. O podobných vymoženostiach mohli ľudia pred niekoľkými desaťročiami iba snívať.

Ak sa vám zdá byť červená či modrá príliš a radšej by ste siahli po niečom neutrálnejšom, v tom prípade siahnite po klasickom dreve či neutrálnej poľovníckej zelenej, pastelovej modrej či šedej farbe. Každá kuchyňa, ktorá je inšpirovaná retrom, by však určite mala mať samostatne stojace spotrebiče. Dokonca aj farebný smetný kôš bude zastávať funkciu doplnku.


Zdroj: pufikhomes.com

Pre retro interiér sú typické sýte, výrazné a pastelové farby, ktoré sa dajú kombinovať medzi sebou i s neutrálnymi odtieňmi. Ktoré kombinácie farieb sú osvedčené pre takýto typ domácnosti?

  • Svetlo-šedá + tmavo-šedá + horčicovo-žltá
  • Olivovo-zelená + oranžová + modrá
  • Červená + tmavo-červená
  • Bledo-modrá + bledo-fialová + žltá + ružová
  • Žltá + červená + zelená + čierno-sivá

Ak si potrebujete jednotlivé kombinácie farieb predstaviť vedľa seba, odporúčame navštíviť tento odkaz.

V retro interiéri sa skvele vynímajú masívne drevené dosky a parkety. Zaobstarať si môžete aj drevené podlahové krytiny, ktoré môžu vyzerať, ako keby už mali niekoľko desaťročí za sebou. Ak sa vám do rúk dostal pravý perzský koberec či iný kvalitný kúsok, ani chvíľu neváhajte a uložte ho napríklad pod konferenčný stolík, kde skvele vynikne.

K retro štýlu neodmysliteľne patria tapety na stenu. Klasické papierové už síce nahradili moderné tapety z vinylu, v súčasnosti si však môžete vybrať zo širokého spektra retro vzorov a motívov. Za sedacou súpravou sa budú krásne vynímať tapety s kvetinovým vzorom a za kuchynskú linku sa hodia tapety s motívom mozaiky.

Retro štýl skvele dotvára dekorácie v podobe prikrývok, obrusov, vankúšikov a kobercov. Zaujímavým prvkom sú takisto aj závesy či pekné záclony. Dajte si záležať na výbere a vzájomnej kombinácií aj takýchto, na prvý pohľad nepodstatných menších detailov. Farby, vzory a motívy voľte tak, aby k sebe ladili a nepôsobili rušivo.

5. Retro dekorácie

Pri hľadaní vizuálnej inšpirácie môžu poslúžiť aj staré časopisy, filmy či fotografie z daného obdobia. Starý nábytok môžete doplniť dekoráciami v retro štýlečiernobiele fotografie, plechová ceduľa s humornou hláškou alebo nástenné hodiny, ktoré pripomínajú tie, ktoré si pamätáte z chalupy vašej babičky. Dekorácie nemusíte kupovať len v obchodných domoch, porozhliadnuť sa môžete aj na bazároch, na blšom trhu, alebo u starých rodičov na povale či v pivnici, ktorá môže skrývať úžasné poklady.

Ponúkame zopár tipov, na čo sa zamerať pri hľadaní tých správnych kúskov:

  • Spotrebiče s oblými tvarmi a chrómovými prvkami - Určite to poznáte, keď vidíte v obchodoch spotrebiče v "retro štýle". Oblé kávovary v pestrých farbách, oblá chladnička v americkom štýle 60. rokov, mixér s oblými tvarmi. V obývačke nesmie chýbať retro rádio. Telo zvyklo byť nie plastové, ale drevené. Viete nájsť aj funkčné staré kúsky, ktoré sú štýlové aj dnes, keď je o ne dobre postarané, no v obchode nájdete aj celkom nové alternatívy.
  • Nábytok v kombinácii dreva, umakartu a chrómu na drevených nožičkách - pohovka, kreslo, stolík, komoda. Drevené nožičky nesmú nikde chýbať. 
  • Plagáty namiesto klasických obrazov - Plagáty s vyobrazením známych tvárí ako Marilyn Monroe alebo s predlohou známych filmov. 
  • Kovové plagáty s retro vyobrazením starej reklamy - Určite to poznáte, staré kovové "doštičky" z Ameriky, ktoré vyobrazovali rôzne marketingové motívy resp. plagáty firiem ako Cocacola a pod. 
  • Obrazy s kubistickým prevedením - Kubistické obrazy sa svojou geometriou a pestrofarebnosťou skvele hodia do akéhokoľvek retro interiéru. 
  • Gramofón - "Must have" doplnok v interiéri. Môžete siahnuť po starom, ale aj po novom vyhotovení. Nakoľko gramofón a platne sú pre toto obdobie veľmi charakteristické, doteraz sa tento prvok do retro interiéru odporúča umiestniť. 
  • Veľké oblúkové kovové lampy - Boli charakteristické najmä v obývačke nad sedačkou. Lampa zaberá značnú časť priestoru, zväčša bola mosadzná, čierna, biela alebo šedá. Jedná sa o ideálne riešenie pre večerné čítanie knihy na pohovke, keď nechceme rozsvietiť luster. 
  • Oblé porcelánové alebo plastové vypínače na stenách - Môžeme siahnuť po klasických vypínačoch, ktorých tvar je oblejší, alebo siahnuť po okrúhlych vypínačoch, ktoré svojimi krivkami a jednoduchosťou skvele zapadnú do každej retro miestnosti.
  • Malé retro rádio - Rádio v štýle retro sa bude skvele vynímať hlavne v obývacej izbe na samostatne stojacej komode alebo poličke. 

Retro štýl je svieži, no výrazný a treba ho správne dávkovať. Jeho prvky sú často kontrastné. Kombinuje sýte farby a tiež rôzne povrchy – hladké s výraznými textúrami a štruktúrami. Prvky retro štýlu sa dobre kombinujú s inými štýlmi, minimalistickým, škandinávskym, ale aj industriálnym.


Zdroj: pufikhomes.com

Dekorovanie v retro štýle môže byť jednou z ciest k oživeniu interiéru. Môžete si vybrať len zopár ikonických kúskov alebo urobiť celkový retro redizajn celého bytu. Je na vás, ako veľmi chcete svoju domácnosť „vrátiť do minulosti“.

Retro štýl si určite nevyberú ľudia, ktorí uprednostňujú nenápadnú klasiku. Je štýlom odvážnych ľudí, ktorí sa neboja experimentovať. Starý nábytok pri správnej starostlivosti a zaobchádzaní s ním poslúži ešte mnoho rokov, no napríklad kuchynské spotrebiče budú zaručene lepšie fungovať nové, v retro dizajne. Dôležitá je elegantná jednoduchosť, funkcia a najmä komfort.

5.1 Retro obrazy na stenu

Moderné obrazy na stenu dokážu skutočne udávať štýl a charakter celej domácnosti. Prostredníctvom takéhoto vizuálneho umenia na plátne sa dokážu posunúť hranice estetiky a priestoru sa vdýchne útulnosť. Obrazy môžete zvoliť do obývačky, spálne či predsiene, prípadne do každej z týchto izieb. Dbať by sa malo však na to, aby priestor “dýchal” a nebol preplnený doplnkami, aby sa nestratil dôraz každého detailu. Zvoliť môžete kresby, realistické fotografie, abstraktné umenie, ale aj kvetinové motívy, ktoré sú veľmi nadčasovým prvkom. Viacdielne obrazy taktiež dotvárajú efekt retro domácnosti, najmä, ak sú vyrobené z tradičných materiálov.

Drevené retro obrazy z dielne DUBLEZ:

Abstraktný obraz - Geometric Abstraktný obraz - Geometric
10
+ 9
Drevené abstraktné obrazy na stenu
(0)
od 22,70 €
Abstraktný obraz do obývačky Abstraktný obraz do obývačky
5
+ 9
Drevené abstraktné obrazy na stenu
(0)
59,80 €
Abstraktné umenie - Obraz Geom
12
+ 9
Drevené abstraktné obrazy na stenu
(0)
57,40 €
Abstraktný panel z dreva - Art
11
+ 9
Drevené abstraktné obrazy na stenu
(0)
od 21,50 €

6. Zariaďovanie jednotlivých miestností v retro štýle bývania

Hľadáte inšpiráciu na jednotlivé miestnosti v retro štýle bývania? Pripravili sme si pre vás tučnú dávku inšpirácie. Poďme sa spoločne pozrieť, ako sa zvládli popasovať dizajnéri z rôznych kútov sveta s retro štýlom bývania v interiéroch.

6.1 Obývačka v retro štýle

V obývačke nešetríme doplnkami v retro štýle. Prázdnu stenu doplníme obrazom s abstraktným umením alebo kubistickým motívom a zarámujeme do jemného dreveného rámiku. Otvorená komoda s vystavenými knihami a platňami krásne dokrášli interiér. Kreslo a pohovky na drevených špicatých nožičkách sú priam až nevyhnutné. Konferenčný stolík zvykne byť oblého tvaru (kľudne aj nepravideľného oblého tvaru), ktorý je taktiež na špicatých nožičkách. 


Zdroj: pufikhomes.com

Galéria obývačiek v retro štýle bývania:

Retro štýl bývania - Obývačka +9

6.2 Spálňa v retro štýle

Postele v spálni sú väčšinou drevené a veľké. Pri vankúšoch a prikrývkach na posteli môžeme použiť jednoduché geometrické vzory v kombinácii s jednofarebnými. Niektorú zo stien môžete pokojne oživiť retro farebnou tapetou buď s kvetinovým alebo geometrickým vzorom.
Zdroj: pufikhomes.com

Galéria spální v retro štýle bývania:

6.3 Kuchyňa v retro štýle

Pre kuchyňu sú charakteristické retro kachličky a to buď ako zástena kuchynskej linky alebo na podlahe. V prípade kachličiek, ktoré sú použité ako zástena, môžeme pokojne použiť aj vysoký lesk. Spotrebiče ako trúba, mikrovlnka alebo chladnička viete zakúpiť v retro štýle. Preto ich neschováme za drevenú dosku kuchynskej linky, ale necháme ich samostatne vyniknúť. Dizajn retro kuchýň je vo všeobecnosti jednoduchý, účelový a plný farieb.


Zdroj: pufikhomes.com

Galéria kuchýň v retro štýle bývania:

+2

6.4 Jedáleň v retro štýle

Pri voľbe stoličiek do jedálne volíme jednoznačne na špicatých nožičkách. Ak by boli nožičky ešte k tomu drevené, len zvýrazníme podtón retro štýlu. Jedálenský stôl zvykne byť v tvare oválu, alebo môže byť aj v tvare obdĺžnika s oblými hranami.


Zdroj: pufikhomes.com

Galéria jedální v retro štýle bývania:

+4

6.5 Kúpeľňa v retro štýle

Pre retro kúpeľňu sú charakteristické buď jednofarebné kachličky v rôznych farbách alebo s pravidelnými geometrickými vzormi. Umývadlo zvykneme voliť oblého tvaru. Aj sklenený sprchový kút však môže perfektne zapadnúť do kúpeľne v retro štýle. Pravidelný geometrický vzor je taktiež možné aplikovať aj na nábytok. Takto sa interiér obzvláštni, no zároveň bude pôsobiť stále jednoducho. 
Zdroj: pufikhomes.com

Galéria kúpeľní v retro štýle bývania:

+6