Vidiecky štýl - synonymum funkčnosti a nadčasovosti
Vidiecky štýl zažíva v posledných rokoch renesanciu a získava si čoraz viac obľúbencov, ktorí chcú spojiť príjemné s užitočným. Útulné, drevené a prakticky zariadené priestory evokujú v človeku pocit pohody a oddychu, avšak nejde len o víkendovú chatu, na akej štýl sme zvyknutí. Skutočný vidiecky štýl nesie v sebe odkaz funkčnosti a nadčasovosti s dôrazom na ekologickosť materiálov.
Interiér zariadený vo vidieckom štýle, dnes už nie je typický len pre vidiecke domy či chalupy, ale naopak, čoraz častejšie ho môžeme vidieť i v nových bytoch vo veľkomestách. Minulosťou dýchajúci interiér ponúka v modernej dobe plnej technických výdobytkov oázu pokoja a relaxu.
Čo sa dozviete v tomto článku o vidieckom štýle:
- História vidieckeho štýlu
- Hlavné znaky vidieckeho štýlu
- Drevo ako spojitosť prírody a harmónie
- Interiér vidieckeho domu
- Doplnky vidieckeho štýlu
- Zariaďovanie miestností vo vidieckom štýle
1. História vidieckeho štýlu
Pôvodne sa tento štýl rozvinul v domácnostiach farmárov a roľníkov, ktorí si pri zariaďovaní svojich domácností potrpeli najmä na funkčnosť nábytku a doplnkov, ktoré mali presné miesto a účel využitia. V počiatkoch sa nikto nezameriaval na estetickú funkciu, predovšetkým každý predmet musel mať svoje praktické využitie, aby zbytočne nezaberal miesto. Nábytok v takejto domácnosti bol ručne vyrábaný a niekedy predávaný z generácie na generáciu, a tak vznikol trend, že komponenty nachádzajúce sa v interiéri majú mať opotrebovaný vzhľad.
Ak si chceme vidiecky štýl rozmeniť na drobné, rozdeľuje sa na viacero štýlov – provensálsky, anglický, škandinávsky, westernový a mnoho iných, avšak všetky majú jedno spoločné: nadčasovosť. Je na vkuse každého z nás, či preferujeme provensalský štýl, ktorý sa vyznačuje naturalizmom, levanduľami, čistotou pastelových farieb a nádychom južného Francúzska, alebo sa prikloníme k striktnejšiemu, no rovnako uhladenému škandinávskemu štýlu.
Vidiecky štýl je teda inšpirovaný viacerými krajinami, predovšetkým americkým, francúzskym či anglickým, no nie je nutné orientovať sa len na zahraničie. Slovensko disponuje taktiež kvalitným spracovaním a dizajnérskymi kúskami, ktoré sú v tejto dobe oceňované aj mladšími generáciami a do popredia sa dostáva „folklórny boom“, ktorý sa prejavil ako v stavebnom, tak aj v odevnom priemysle a teší sa čoraz väčšej obľube.
--> Klasická slovenská chalupa vo vidieckom štýle. Zdroj: maxpixel.net
2. Hlavné znaky vidieckeho štýlu:
- Praktickosť – primárne pri tomto štýle je najmä rozmiestnenie nábytku a všetkých komponentov tak, aby všetko malo svoj účel a miesto
- Masívnosť dreva – kvalitný kúsok v domácnosti zaručí dlhodobú využiteľnosť a nadčasovosť nábytku
- Neutralita farieb – bledé, pastelové farby zaručia interiéru čistotu a zamerajú pozornosť na drevené a staré predmety; nepreferuje sa lesk, skôr matné prevedenie farieb
- Priznané stropné trámy - K vidieckemu štýlu patria priznané stropné trámy, nakoľko sa domy v minulosti stavali z tradičných materiálov ako drevo a tehla. Naše slovenské vidiecke domy zvyknú mať trámy v prírodnej farbe alebo natreté hnedou farbou.
- Drevená masívna podlaha - Kedysi hrubé drevené masívne dosky, dnes už sme sa prispôsobil modernej dobe, a preto volíme drevenú podlahu v prírodných dekoroch.
- Návrat k prírodným materiálom - V prípade vidieckeho štýlu hlavne drevo a poctivá pálená tehla. Syntetické materiály nepreferujeme.
- Biele tradičné omietky - Vidiecky štýl sa vyznačuje jendoduchosťou a praktickosťou, preto ani pri malovke nešpekulujeme a volíme tradičnú bielu farbu. Ak chceme naozaj tradičný vidiecky dom, môžeme siahnuť aj po tradičných hlinených omietkach, ktoré sa opäť vracajú do módy.
- Tradičná keramika - Keramike je dlhodobo spojená s našou históriou a sprevádza nás už po stáročia. Keramika spĺňa nielen estetickú, ale aj pragmatickú funkciu. Či už siahnete po tradičnej a jednoduchej keramike bez povrchovej úpravy, alebo ručne maľovanej glazúrovanej keramiky, určite tým nič nepokazíte.
- Hand-made prístup - Čím viac hand-made, tým viac vidiecky štýl. Preto je tento štýl vhodný pre ľudí, ktorí radi majstrujú, skúšajú a jednoducho stále majú potrebu niečo v dome vylepšovať.
2.1 Vidiecke domy
Moderná doba so sebou prináša rôzne protichodné tendencie – na jednej strane sa nájdu ľudia, ktorí milujú vôňu luxusu a prepychu a snažia sa nahromadiť čo najviac materiálnych vecí. Ruku na srdce – koľko vecí človek reálne potrebuje pre život?
Podľa najnovších štúdií žijeme v zbytočnom luxuse a nepotrebujeme si viac zapratávať naše domácnosti, pivnice a garáže. Aktuálne je veľmi trendy vlastniť menší, skromnejší domček, ktorý už nie je symbolom nižšej vrstvy, ale skôr rozumného hospodárenia s obnoviteľnými zdrojmi, ekológiou a súžitím s prírodou.
Zdroj: pablo.com
Rodinný dom, ktorý sa nachádza v dedinskom prostredí a je inšpirovaný vidieckym štýlom, si dokáže zachovať to najlepšie z tradícii. Ide najmä o modernú prepracovanosť domu s gánkom (alebo terasou), ktorý je typickým slovenským prvkom a objavuje sa v našej ľudovej kultúre už stáročia. Gánok ponúka príjemnú vstupnú zónu do domu, ale slúži tiež ako miesto oddychu.
3. Drevo ako spojitosť prírody a harmónie
Ak sa rozhodneme zariaďovať domácnosť vo vidieckom štýle, mali by sme pamätať na to, že materiály, ktoré použijeme pri dekorovaní, musia byť „poctivé“. To znamená, že pravé masívny nábytok z dubového dreva sa nedá nahradiť skladačkami z druhotriednych materiálov. Ak vojdeme do interiéru, každý centimeter by mal dýchať prírodou, vôňou dreva a pokojom.
Ak chceme, aby sa životnosť predĺžila, mali by sme staviť na masívny nábytok, ktorý pri spôsobe spracovania použitého materiálu a predovšetkým pri správnej údržbe, vie vydržať aj niekoľko desaťročí. Keďže príjemne vonia a postupom času mení kvôli oxidácií farbu, dokáže vniesť do každého prostredia nezameniteľnosť a rôznorodosť prírody. Bonusom je, že drevo je výborný tepelný a zvukový izolant, no negatívum je, ako pri každom prírodnom materiáli – vplyvom pôsobenia slnečného žiarenia a vlhkosti dokáže drevo zmeniť svoj tvar a rozmer.
Čo sa týka obľúbenosti drevených dekorácií, vo vidieckom štýle sa najviac uplatnilo dubové drevo alebo dubové dekory - dub sonoma, dub hamilton známy ako dub tabakový a dub zlatý, ktoré sú cenovo dostupné, dobre spracovateľné a vydržia toho pomerne veľa. Je však na vkuse každého z nás, či siahneme po tmavom čerešňovom, po netradičnom mangovom alebo po tradičnom smrekovom či dubovom dreve.
Kuchyňa v dubových odtieňoch. Slovenský nápis na stenu vo farbe dub sonoma dopĺňa rodinnú atmosféru príbytku vo vidieckom štýle. Zdroj: pixabay.com
4. Interiér vo vidieckom štýle
Najvýraznejšou časťou interiéru zariadeného vo vidieckom alebo country štýle je koberec. Nábytok je drevený, silne polstrovaný. Veľmi často sa používajú robustné, pohodlné kreslá a sedačky. Čalunené sú pastelovými a prírodnými farbami. Béžová, zelená alebo rôzne odtiene dreva tu určite nesmú chýbať. Sedačku zdobia vankúše s výraznejším vzorom, často káro alebo lúčne kvety, ale vždy z prírodných materiálov. Syntetické a pestrofarebné doplnky tu skutočne miesto nenájdu. Takýto interiér je vhodné doplniť obrazmi s motívom kvetín, veľkými vázami alebo svietidlami s pláteným tienidlom.
Tip na dekoráciu interiéru vidieckeho domu: Drevený obraz - Ľalie v ráme, Zdroj: pinterest.com
Svoje miesto si určite nájdu aj veľmi obľúbené truhlice, ktoré slúžia ako ukladací priestor, ale veľmi často aj ako konferenčný stolík. Kvetinovými či zvieracími vzormi sa nedá nič pokaziť. Najobľúbenejší z vidieckeho štýlu je práve provensálsky, ktorý kombinuje jednoduchosť pastelových farieb v spojení s čistou bielou, ktorá je prepojená s vôňou levandule. Renovácia starého použitého nábytku je veľmi jednoduchá – biela alebo pastelová farba zakryje nedostatky a pár šuchnutí šmirgľovým papierom a zrazu pred vami stojí úplne iný nábytok.
Zdroj: casa-padrino.de
5. Doplnky a dekorácie vidieckeho štýlu
Vidiecku atmosféru dokážeme navodiť drobnosťami, napríklad prútenými košmi, doplnkami z mosadze, ale aj obyčajnými poľnými kvetmi vo váze. Pokiaľ nemáme prístup k veciam po starých rodičoch alebo nie sme manuálne zruční, v obchodoch je množstvo doplnkov, ktoré sú vkusné a cenovo dostupné.
Medzi obľúbené patria napríklad: drevené obrazy, taniere, ľanové kuchynské utierky, obliečky na vankúše s rôznymi vzormi či pastelové závesy, ktoré rozžiaria každú miestnosť.
Často vyhľadávané vzory vidieckeho štýlu sú najmä čisté línie, jasné farby, no stále platí pravidlo, že ak máme interiér zariadený stroho, môžeme si dovoliť trochu zaexperimentovať.
Stroho zariadenú obývačku vo vidieckom štýle rozjasnila nálepka na stenu z dreva, ktorú si možete kúpiť tu: Citát od Jána Pavla 2, Zdroj: pixabay.com
5.1 Dekorácie vhodné do "vidieckeho" interiéru
Materiály, ktoré sa často využívajú pri stavbe vidieckeho domu, sú najmä prírodné drevo, červeno-hnedá pálená škridla a celá stavba je omietnutá klasickou omietkou lomenej bielej farby. Drevené rámy dodajú domu nádych víkendovej chaty, no moderné je tiež experimentovanie s rôznymi farebnými nátermi rámov, ktoré môžu domu dodať úplne iný nádych. Pri provensálskom štýle sú moderné biele či modré okenné rámy. Pri škandinávskom dominuje čistota línií a tvarov, preto sú preferovanejšie klasické eurookná, ktoré na seba nestrhávajú všetku pozornosť.
5.2 Hand-made dekorácie
Počas prázdnin sa nám naskytá veľa voľna, ktoré môžeme prakticky využiť. Stačí, aby sme navštívili dvor starej mamy a doplnky spolu s dekoráciami do vidieckeho štýlu sú na svete. Človek je kreatívny tvor a so štipkou inšpirácie dokáže vyčarovať umelecké dielo. Ak sa ocitneme v starej šope či kôlni po našich starých rodičoch, naskytne sa nám pohľad do minulosti v podobe rôznych sít, žufaniek či strúhadiel, ktoré môžu poslúžiť ako skvelá dekorácia. Kontrast starých žufaniek poukladaných v zrenovovanom priestore vidieckej kuchyne pôsobí nostalgicky a každý z nás si rád pripomenie, koľko dobrých polievok sa pomocou nich nakladalo. Osobitnou kategóriou sú aj zberateľsky hodnotné predmety ako staré žehličky, mlynčeky či kolovrátky, ktoré majú okrem citovej i historickú hodnotu.
Milým spestrením fádneho priestoru plota, ktorý nezmenil imidž, môže byť nastoknutie starých džbánov, ktoré priestor oživia, plot bude vyzerať efektne a podobne môžu poslúžiť prútené misky či košíky.
Zdroj: followtheyellowbrickhome.com
Výnimočné miesto majú zachované staré almary, komody či piecky, ktoré slúžia ako zátišie a umocňujú nostalgiu, ktorú tieto predmety v sebe nosia. Záleží od stupňa zachovanosti, no pri správnom postupovaní počas renovácii sa dá opäť dosiahnuť praktickosť a využiteľnosť týchto vecí.
Medzi ďalšie „retro kúsky“ možno zaradiť napríklad sudy od vína, ktoré môžu pokojne poslúžiť ako stolík na záhradku a starý rebrík sa dá pretvoriť do kvetinového záhonu. Fantázii sa medze nekladú, tak s chuťou do toho.
6. Zariaďovanie jednotlivých miestností vo vidieckom štýle bývania
Hľadáte inšpiráciu pre jednotlivé miestnosti vo vidieckom štýle bývania? Pripravili sme si pre vás tučnú dávku moderných ale aj tradičných interiérov zariadených vo vidieckom štýle. Poďme sa spoločne pozrieť, ako sa zvládli popasovať dizajnéri v rôznych kútoch sveta s vidiekom. Interiéry, ktoré nájdete v galériách nižšie, pochádzajú z rôznych kútov sveta, preto je o inšpiráciu postarané!
6.1 Obývačka vo vidieckom štýle
Prinášame vám rozsiahlu galériu plnú inšpirácií, kde nájdete rôzne prevedenia obývacej izby zariadenej v štýle alebo s prvkami vidieckeho štýlu. Pre obývačky v akomkoľvek vidieckom štýle bolo charakteristické, že sa jednalo o najvúčšiu miestnosť v dome, kde sa stretla spolu celá rodina. Preto volíme aj veľkú sedaciu súpravu. Ako je vidieť aj v galérii obývacích izieb, krb je charakteristický prvok tejto miestnosti, kde sa v chladným obdobiach rodina pohromade zohriala.
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria obývačiek vo vidieckom štýle bývania:
6.2 Spálňa vo vidieckom štýle
Pre spálňu je charakteristické, že je svetlá a posteľ je drevená zväčša stojaca na nohách. Ak zvolíte posteľ s veľkým dreveným čelom, len zvýrazníte podtón vidieku.
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria spální vo vidieckom štýle bývania:
6.3 Kuchyňa vo vidieckom štýle
Pravdou je, že vidiecky štýl sa prejavuje najmä v zariaďovaní kuchyne, nakoľko v tejto časti domu je najviac poznať vrúcnosť, teplo domova a pohostinnosť, ktorá zanechá dojem v každom, kto takúto kuchyňu navštívil. Mohlo ísť pokojne o kuchyňu babičky, ku ktorej sme radi chodievali na prázdniny. Takáto kuchyňa nebola veľká ani luxusne zariadená, no zanechala v nás pocit lásky a útulnosti. Drevo, chutné jedlo, no minimum dekorácií, ktoré by len zbytočne kazili dojem „rozprávkovej chalúpky“.
Zdroj: hgtv.pl
V dnešnej dobe je vidiecka kuchyňa spájaná predovšetkým s nábytkom v neutrálnych farbách ako sú béžová, maslová, slonovinová a na oživenie interiéru nám stačí len zopár doplnkov, ktoré sú vo výraznejších farbách či vzoroch. Tajomstvo vidieckeho štýlu však stále spočíva v jednoduchosti a praktickosti, ktorá prevláda nad konzumnosťou či trendovosťou. Preto väčšina milovníkov vidieckeho štýlu vsadí skôr na dekorácie, ktoré majú pre nás osobný význam (rôzne fotky, rámčeky, spomienkové predmety) a vyhýba sa prezdobenosti a modernosti. Tu, ako aj inde, platí zlaté pravidlo: menej je niekedy viac.
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria kuchýň vo vidieckom štýle bývania:
6.4 Jedáleň vo vidieckom štýle
Pravý kuchynský nábytok obsahuje napríklad masívny jedálenský stôl alebo klasický príborník s vitrínkou, ktorý môže kľudne pochádzať z kuchyne našej prababičky, no aj po rokoch sa dá podobný kúsok zrenovovať na nepoznanie.
--> Tip na dekoráciu na obrázku: 3 dielny drevený obraz do jedálne - kvety, Zdroj: wawocomplete.com
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria jedální vo vidieckom štýle bývania:
6.5 Kúpeľňa vo vidieckom štýle bývania
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria kúpeľní vo vidieckom štýle bývania:
Ak ste milovníci prírody, prírodných materiálov a nostalgie po starších veciach, vidiecky štýl je pre vás presne ten pravý. Jediná nevýhoda spočíva však v tom, že ak raz človek začne s dekorovaním takéhoto priestoru, nevie, kedy prestať.
Zdroj: pixabay.com