Rustikálny štýl bývania - návrat k prírode
Rustikálny štýl najlepšie charakterizuje návrat k prírode, histórii, drevu a prirodzenosti. Môžeme teda povedať, že je opakom industriálneho štýlu, ktorý sa snaží zladiť priemysel s bývaním. Na to, aby ste si vytvorili bývanie v tomto štýle, nemusíte kúpiť zrubovú chatu v horách alebo sa presťahovať do hradu. Stačí sa držať určitých prvkov a materiálov, aby ste dosiahli efekt rustikálneho štýlu aj vo vašej domácnosti.
Čo sú základné charakteristiky tohto štýlu? Ťažké masívne drevo, zväčša len striedmo opracované, železné prvky, koža, kameň. Rustikálny štýl je široký pojem, v preklade znamená “návrat k vidieku”. Má spoločné prvky s vidieckym štýlom, avšak mnoho prvkov má odlišných. V článku sa spoločne a do detailu pozrieme na jeho históriu, čo charakterizuje tento štýl, ako vznikol a pre koho je určený.
Čo všetko sa v článku dozviete:
- Vznik, história a pôvod rustikálneho štýlu
- Základné prvky rustikálneho štýlu
- Bytové doplnky zladené v rustikálnom štýle
- Zariadenie jednotlivých miestností v rustikálnom štýle
- Krátke zhrnutie na záver
- Pre koho je rustikálny štýl
1. Vznik, história a pôvod rustikálneho štýlu
Rustikálny štýl bývania vznikol v 19. storočí na území Ameriky v časoch kolonizácie a osídľovania odľahlých častí. Ľudia, ktorí si stavali svoj domov ďaleko od civilizácie, nedisponovali žiadnym nábytkom ani doplnkami pri vytváraní týchto domovov. Automobily neexistovali, takže rodina mala väčšinou nanajvýš v tom lepšom prípade koč, v tom horšom len kone. Do popredia sa preto dostal materiál, ktorý poskytovalo okolie. A tým bol väčšinou kameň, drevo, prípadne koža. Domy a doplnky v ňom sa preto budovali z toho, čo príroda ponúkla a s nástrojmi, ktoré si ľudia so sebou priniesli.
Zdroj: pufikhomes.com
2. Základné prvky rustikálneho štýlu
Tak ako každý štýl zariaďovania interiéru, aj rustikálny má svoje typické charakteristické znaky. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré sú to:
- Ruka v ruke s prírodou - Prirodzený návrat k prírode zahŕňa prírodné materiály - drevo a kameň. A nie obyčajné drevo, ale hlavne masívne, surové a neopracované. Drevené dosky na stenách, drevené podlahy, drevený nábytok atď. Prirodzený neopracovaný povrch vyzdvihuje prírodu nad prácu človeka. Rustikálny štýl nie je jediný, ktorý je spätý s prírodou. Vidiecky či francúzsky štýl majú svoje korene taktiež v prírode, avšak nevyznačujú sa takou majestátnosťou ako rustikálny štýl.
- Priznané drevené stropné trámy - Sú pravdepodobne základom rustikálneho štýlu. Vzhľadom k tomu, že u nás používané trámy sú z ihličnatých stromov, je povolené ich namoriť na tmavšie odtiene, ktoré lepšie zapadnú do rustikálneho štýlu svojou farebnou škálou. Keďže v minulosti neexistovali priemyselné píly, tak ich prevedenie je nerovné, drsné, a sú poriadne masívne.
Zdroj: pufikhomes.com
- Moderné typy materiálov budete hľadať márne - Aby sme si to upresnili, medzi moderné typy materiálov patria rôzne syntetické materiály, textília, ale aj kovové predmety alebo moderné uhladené omietky. Nie je zásada, že tieto materiály nemajú čo hľadať v rustikálnej miestnosti, pretože doba nepustí a niekedy vyhráva kompromis. Ten v tomto prípade znamená vyššie spomenuté materiály eliminovať, aby bol výsledný rustikálny dojem čo najväčší. Ich úplnému vynechaniu sa asi celkom nevyhneme. V prípade omietok je kompromis dosiahnutý kombináciou omietky s drevenými prvkami ako sú lamely alebo trámy. Omietku si volíme najlepšie bielu alebo ak sa rozhodneme ísť do farebnej steny, tak použijeme zemité farby. Ak zvolíte hlinenú omietku, len zvýrazníte podtón rustikálneho štýlu. Kompromis je odpoveďou na kombináciu požiadaviek modernej doby a pôvodných prvkov v rustikálnom štýle. Nechceme predsa bývať v stredoveku alebo v lesnej chate, ale zachovať z neho len určité prvky a zakomponovať ho spoločne s modernými technológiami do domácnosti 21. storočia.
- Moderný nábytok nemá v rustikálnom štýle priestor - Tak ako aj v prípade moderných materiálov, ani moderný štýl nábytku a doplnkov nemá miesto pri rustikálnom štýle. Nebyť histórie, rustikálny štýl by nikdy nevznikol. Preto, ak sa ho chceme držať, určité architektonické pravidlá v oblasti nábytku musia byť dodržané.
- Nábytok v rustikálnom štýle je vyrobený ručne - Vyznačuje sa prostým dizajnom, je drevený a môže byť doplnený kameňom (napríklad vrchná doska nábytku). Kamennú dosku môžeme použiť pri jedálenskom stole, kuchynskej linke alebo ako dosku na kúpeľňovom stolíku, v ktorom je umiestnené umývadlo (prípadne je umývadlo vytesané do kameňa). Prvky ako povrch dreva a jeho typické tvary ako guľatina, doska alebo trám, sa snažia v tomto štýle naplno vyniknúť. Nábytok pôsobí masívne. Táto vlastnosť nábytku je dosiahnutá jednak masívnym materiálom, ktorý je zväčša aj hrubší a ťažší ako štandardná drevotriesková doska, z ktorej sa vyrába nábytok. Okrem toho celkový rozmer nábytku je vo všeobecnosti väčší, ako priemerná veľkosť nábytku. Môžeme ho teda nazvať nadrozmerným. Napriek týmto vlastnostiam sa snaží nábytok pôsobiť útulne a pohodlne, pretože práve to sa snaží rustikálny štýl dosiahnuť. V dnešnej dobe si pravdepodobne nebudete rustikálny nábytok vyrábať sami. Na trhu sa nachádza dostatok predajcov, kde dokážete kúpiť nábytok v takomto štýle bývania.
- Farby inšpirované prírodou - Asi to nikoho neprekvapí, ak vám povieme, že farby zakomponované v rustikálnom štýle sú tie, ktoré bežne vidíme v prírode. Zelená, hnedá, šedá v neutrálne menej výrazných odtieňoch, budú tou najlepšou voľbou. Ak potrebujeme presvetliť priestor, so zažmúreným očkom je možné použiť aj biele steny, aby sme priestoru dodali opticky väčší dojem a presvetlili ho. Vďaka zemitým farbám sa viac spájame s prírodou.
- Nábytok a materiály vydávajúce zvuky - Rustikálny štýl má pôsobiť drsne a hrubo. Preto aj návrat k masívnemu drevu a tradičným materiálom má viesť k tomu, aby podlaha na niektorých miestach vŕzgala. Otvorenie šuflíka má taktiež vydať zvuk trenia dreva o drevo, kde nie sú použité žiadne pánty.
- Dizajn nie je nikdy perfektný a uhladený - Čisté, rovné, pravouhlé línie nie sú vlastnosti, ktoré sú pre tento štýl charakteristické. Nakoľko sú veci vyrobené ručne z poctivých materiálov, drobné nedokonalosti sú úplne bežné. Pracovalo sa s tým, čo príroda ponúkla, nakoľko v minulosti priemyselné píly neexistovali. Preto nepresnosti k tomuto štýlu patria a robia každý kúsok nábytku originálnym a jedinečným svojho druhu. Guľatina je taktiež vždy iná, preto napríklad aj každá stolička, na ktorej guľatina bola použitá ako podsedák bude odlišná. Za to bude ale každá stolička vždy originálna!
Zdroj: pufikhomes.com
- Krb = centrum rodiny a teplo domova - Čo by to už bol za tradičný štýl, ak by v ňom nebol zakomponovaný poriadny kozub. Kozuby boli veľmi typické v minulosti a väčšinou boli aj jediným zdrojom tepla. Ústredné vykurovanie ešte neexistovalo, slovo prieduchy ľudia nepoznali, takže v chladných mesiacoch v roku bolo teplo len v tej miestnosti, kde bol krb. V tejto miestnosti sa po ťažkom pracovnom dni stretávali všetci členovia rodiny, aby sa zohriali. Spoločné chvíle v jednej miestnosti združovali všetkých ľudí na jednom mieste a prehlbovali tak aj vzťahy v rodine. Na to, aby sa celá rodina pri krbe zmestila, boli pohovky väčšinou v tvare “U”, aby sa každý člen dostatočne zohrial. Sedačky ale boli rozdelené na niekoľko kusov, nie z jedného tvaru. Pre vidiecky štýl je typická piecka v miestnosti, ktorá spĺňala okrem pragmatickej časti ako varenie, aj účel vykurovania. V prípade rustikálneho štýlu prevažuje masívnosť a drsnosť, a tá sa dá dosiahnuť jedine poriadnym veľkým krbom. Krb bol zväčša nadrozmerný, kamenný a po stranách mohol byť vykladaný masívnym drevom v dostatočnej vzdialenosti od úžitkovej časti, aby sa zabránilo požiaru.
Zdroj: pufikhomes.com
- Koža a juta je viac ako textil - V prípade použitia kobercov má v rustikálnom štýle miesto určite zvieracia koža resp. kožušina alebo tradičná juta. Je to spôsobené tým, že poľovníctvo bolo tradičné a kože so srsťou sa pokladali ako koberčeky na podlahu. Boli to prirodzene sa vyskytujúce materiály v prírode. Dokonca aj v prípade pohoviek sa uprednostňuje kožený povrch. Samozrejme tento povrch nie je každému po chuti, nakoľko je koža pomerne chladná. Preto je povolené použiť textíliu na pohovku, prípadne aj na závesy. Ako každá správna gazdiná, na gauči sa väčšinou nachádza dečka, ktorá chráni gauč pred poškodením. V tomto prípade odporúčame používať kožušinu z ovce alebo iného zvieraťa.
- Parohy a časti zvierat sú vítané - Čím väčšie, tým viac rustikálne. Aby sme splnili podmienku masívnosti a nadrozmernosti, veľké parohy dospelého jeleňa budú tou najvhodnešjou voľbou. A ak sa dá, rovno ich umiestnite nad kozub! Keďže bytových doplnkov nebolo nazvyš, práve parohy sa využili ako dizajnový doplnok, ktorý ponúkla príroda a vyplnili prázdne miesto na stene.
Samozrejme nie každému sú pochuti skutočné parohy. Preto u nás v DUBLEZ kombinujeme požiadavky modernej domácnosti a rešpektujeme prvky rustikálneho štýlu. Dekorácie z dielne DUBLEZ v rustikálnom štýle s motívom divej zveri:
- Luster ako impozantný stred miestnosti - Luster v rustikálnom štýle je vzhľadom na modernú dobu väčšinou už kovový (prípadne kombinácia kovu s drevom) a samozrejme plne elektrický. Napriek tomu je stále inšpirovaný históriou. Volíme väčšinou luster s viacerými žiarovkami. Dôvod je prostý: V minulosti, keď sa ešte používali sviečky, lustre obsahovali veľké množstvo svietnikov, pretože svietivosť sviečky je omnoho nižšia ako svietivosť modernej žiarovky. Moderné lustre si zachovali počet svietnikov, len ich nahradili žiarovky. Dokonca je možné zvoliť aj luster vytvorený z paroží jeleňa. Takýto luster je obtiažne kúpiť resp vyrobiť, ale pôsobí majestátne.
- Matný povrch je základ - V rustikálnom štýle sa snažíme o to, aby povrchy boli prioritne matné. Tento efekt je samozrejme dosiahnutý veľmi jednoducho, pretože všetky materiály charakteristické pre tento štýl sú pôvodne matné, pokiaľ ich dodatočne neupravujeme. Špeciálnym úpravám sa preto vyhýbame, nakoľko by materiály stratili svoju prirodzenosť. Preto sa vyhýbame lakovaniu dreva lesklými alebo polomatnými lakmi, resp. sa lakom celkom vyhneme. Kameň nebrúsime do vysokého lesku, aby nevyzeral ako mramor. Ak sme už použili kov, tak je natretý matným lakom. Jediný “lesklý” materiál ako kompromis je použitie zrkadla, pretože takmer každá domácnosť ním, minimálne z pragmatických dôvodov, disponuje. Avšak je diskutabilné, či zrkadlo je lesklý povrch, keďže jeho účel nie je lesk, ale odraziť obraz.
- Rustikálne dvere - Sú charakteristické tým, že sú z dreva (aké prekvapivé...). Väčšinou sú to práve neopracované dosky. A keďže aj rustikálny štýl ide s dobou, sú ponúknuté dve možnosti. Buď sa dvere umiestnia na pánty do zárubne ako klasické dvere, alebo modernejšie prevedenie rustikálnych dverí je umiestniť ich na koľajničky. Medzi miestnosťami je dokonca možné voliť otvorený priestor a teda dvere neumiestňovať - napríklad medzi chodbou a obývacou izbou.
Zdroj: homedit.com
3. Doplnky v rustikálnom štýle
Keďže rustikálny štýl sa vyznačuje jednoduchosťou, volíme vždy menej doplnkov, za to výrazných svojou pompéznosťou a veľkosťou.
- Keramika - Je prirodzená tak ako pre rustikálny, tak aj vidiecky štýl. V rustikálnom štýle sa väčšinou ale držíme keramiky, ktorá nie je glazúrovaná (kvôli zachovaniu pôvodnej farby) a väčšinou nie je ani omaľovaná, prípadne je použitá len jedna neutrálna farba. Samozrejme môže byť vzorkovaná, avšak bez povrchovej úpravy.
Zdroj: pufikhomes.com
- Váza s kvetmi - Na obohatenie prázdneho rohu miestnosti alebo kuchynského stola môžeme zvoliť keramickú neopracovanú vázu s kvetmi alebo halúzkami z lesa.
- Zrkadlo - Zrkadlo nie je typický prvok rustikálneho štýlu, avšak v každej domácnosti sa nejaké nachádza, preto sa ho snažíme zakomponovať do rustikálnej miestnosti tak, aby tam pekne zapadlo. Volíme preto jednoduché a účelné zrkadlo. Najlepšie bez akýchkoľvek rámikov.
- Obrazy alebo fotorámiky - S výraznými a masívnymi drevenými rámami, nepravidelne poskladanými na stene. Rámiky majú väčšinou dizajn ako zbytok dosky, z ktorej bol vyrobený rám pre fotografiu alebo obrázok. Obrazy sú väčšinou s motívom prírody a vyobrazujú stromy, les alebo zvieratá. My v dielni DUBLEZ ponúkame obrazy presne s takýmto motívom, ktoré sa perfektne hodia nielen do moderného interiéru, ale aj skvele zapadnú do miestnosti v rustikálnom štýle.
- Hodiny - Ako inak, aj hodiny budú drevené. Vzhľadom k znakom rustikálneho štýlu volíme jednoduché hodiny s ručičkami. Dokonca nemusia byť vyobrazené ani čísla hodín. Veľmi pekné rustikálne hodiny sú práve masívne hodiny z guľatiny.
- Knihy - A to hlavne staré knihy, ktoré nenesú len svoj cenný obsah, ale dopĺňajú interiér svojou jedinečnosťou. Historické staršie knihy s pôvodnými väzbami si určite nájdu svoje miesto. Umiestňujeme ich do jednoduchej drevenej poličky z dosiek.
Zdroj: pufikhomes.com
- Vankúše - Určite kožušinkové. Kožušina je typický prírodný materiál, z ktorého ide teplo. Preto na zútulnenie miestnosti využívame práve tento materiál. Samozrejme v dnešnej dobe môžeme siahnuť aj po textilných vankúšoch, avšak ich dizajn volíme vo farbách, ktoré prislúchajú rustikálnemu štýlu.
4. Zariadenie jednotlivých miestností v rustikálnom štýle
Plánujete si zariadiť v rustikálnom štýle len niektorú miestnosť? Ak váhate, aký postup, materiály, nábytok a doplnky zvoliť, táto časť článku vám môže byť nápomocná. Poďme na to!
4.1 Obývačka v rustikálnom štýle
Obývačka ladená v rustikálnom štýle by mala v prvom rade pôsobiť priestranne. Je to hlavná miestnosť domu. Pohovka v tvare "U" alebo "L" neodporúčame použiť. Ak použijeme tieto tvary, zvyknú sa predeliť, aby neboli z jedneho kusu. Skôr je charakteristickejšie pre tento štýl použiť klasickú zostavu - rovná pohovka + dve kreslá. Pohovky môžu byť kožené alebo aj textilné. Odporúča sa aj prekrytie kožušinovou dečkou.
Stredobodom miestnosti je masívny kamenný krb. Ak nedisponujete krbom, nič sa nedeje. Ďalej odporúčame závesný luster na reťazi z matného čierneho kovu. Ak plánujete do miestnosti umiestniť aj koberec, tak odporúčame jutové koberce alebo koberce z kožušiny (kľudne aj umelú kožušinu).
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria obývacích izieb v rustikálnom štýle bývania:
4.2 Kuchyňa v rustikálnom štýle
Kuchyňa v rustikálnom štýle je kombináciou masívnych drevených dvierok a kamennej kuchynskej dosky. Umývadlo volíme taktiež kamenné. Základom jedálne je poriadny masívny a nadrozmerný stôl z dreva. Stoličky už môžeme ladiť jemnejšie. Odporúča sa koženný poťah. Ak používame pod taniere podložky, siahneme po takých, ktoré sú vyrobené z morskej trávy, sena alebo juty. Keramiku, hlinené džbány alebo drevené dosky na krájanie neschovávajte do poličiek, ale vystavte ich.
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria kuchýň a jedální v rustikálnom štýle bývania:
4.3 Spálňa v rustikálnom štýle
Pre spálňu v rustikálnom štýle je charakteristická veľká posteľ s taktiež veľkými vankúšmi. Pred posteľou môžete umiestniť drevenú krabicu resp. truhlu ako odkladací priestor. Pokiaľ potrebujete viac priestoru na oblečenie, neváhajte siahnuť po šatníkovej skrini z masívu. Závesy môžeme zvoliť bledé, avšak z hrubej tkaniny, aby v prípade zastrenia ostala v miestnosti tma. Odporúčame umiestniť kožušinové koberčeky po stranách postele, aby ste pri vstávaní nohami nedopadli na chladnú podlahu.
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria spální v rustikálnom štýle bývania:
4.4 Kúpeľňa v rustikálnom štýle
Zariďovanie kúpeľne v rustikálnom štýle bude vychádzať primárne z kameňa ako hlavného prvku. Glazúrovanej dlaždbe sa v prípade tohto štýlu vyhýbame. Z kameňa môžeme voliť obklady, podlahy, umývadlo alebo aj vaňu. Ak aj volíme keramickú podlahu alebo obklad do kúpeľne, volíme matný prírodný povrch v zemitých farbách. Batérie a všetky kovové prvky volíme v matných dekoroch buď v prírodnej farbe kovu ako meď alebo mosadz. Ich dizajn volíme čo najjednoduhší. Zrkadlo nie je síce typický prvok tohto štýlu, ale žijeme v modernej dobe, preto aj zrkadlo volíme veľmi jednoduché a bezrámikové.
Zdroj: pufikhomes.com
Galéria kupeľní v rustikálnom štýle bývania:
5. Krátke zhrnutie na záver
Ak by sme v krátkosti mali zhrnúť rustikálny štýl, tieto body by boli vo všeobecnosti pre neho najviac charakteristické:
- Drevo - Trámy, podlahy, nábytok, doplnky - proste čokoľvek z dreva.
- Kameň - Väčšinou krb, vrchné dosky nábytku, obklady, dlažba, umývadlo.
- Koža - Na pohovke, resp. koža so srsťou na zemi ako náhrada koberca.
- Nadrozmerný nábytok - Bytové doplnky. Menší počet, striedmosť a jednoduchosť je vyvážená masívnosťou a nadrozmernosťou.
- Masívnosť - Veľké trámy, nábytok, dvere z masívu a dosiek, veľký krb. Všetko pôsobí jednoducho masívne.
- Drsnosť - Týka sa hlavne povrchu. Kameň opracovaný ručne, drevo taktiež. Držíme sa matných povrchov materiálov.
- Ručná výroba - V dnešnej modernej dobe sa tento bod nedá naplniť 100%-ne, ale vieme nájsť takých dodávateľov, ktorých prevedenie výrobkov tak pôsobí.
- Prirodzenosť - Vyhýbame sa akejkoľvek prehnanej úprave povrchov a vítané sú prirodzené farby.
- Jednoduchosť - Miestnosti nepreplňujeme nábytkom a doplnkami, ponechávame ich priestranné, čisté a vzdušné.
6. Pre koho je rustikálny štýl
Rustikálny štýl bývania je vhodný pre každého, kto má rád návrat k prírode, prirodzené farby, materiály a jednoduchosť. Je predovšetkým vhodný viac do domov ako do bytov. No nie je to pravidlo, pretože fantázii sa medze nekladú. Priestory zariadené v rustikálnom štýle majú príjemnú útulnú atmosféru, sú prevzdušnené, z dreva cítiť teplo domova a masívnosť prevedenia dodáva celkovej atmosfére silu a dotyk nedotknutej prírody.
Všetky produkty z dielne DUBLEZ v rustikálnom štýle je možné si prezrieť TU.
Na záver ešte prinášame video s 60 fotografiami rôznych obývacích izieb zariadených v rustikálnom štýle:
Zdroje:
- https://www.housebeautiful.com/design-inspiration/a23937828/rustic-design-style/
- https://www.elledecor.com/design-decorate/room-ideas/g10262395/rustic-decor/
- https://www.thespruce.com/what-is-rustic-design-4771798
- https://vevano.com/resource-center/home-interior-styles-rustic-design/
- https://www.livingspaces.com/inspiration/ideas-advice/styles/what-is-rustic-style
- https://www.homedit.com/elements-of-rustic-decor/
- https://www.idesign.wiki/rustic-style/
- https://www.housebeautiful.com/design-inspiration/a23937828/rustic-design-style/